Конфлікт у театрі ім. Марії Заньковецької почався влітку з того, що директор не продовжив контракту з актором, заслуженим артистом України Ярославом Кіргачем.

Про це пише ZAXID.NET.

«Мої розмови і бесіди із режисерами, з театрознавцями свідчили про те, що на даному етапі цей пан зупинився у професійному рості. Йому було запропоновано підписати цивільно-правову угоду, згідно з якою він міг би працювати і грати далі свої ролі. Я навіть напередодні підписав наказ щодо призначення його на ще одну виставу нову, яка зараз готується Вадимом Сікорським. Він не захотів цього робити», ‒ коментує своє рішення директор-художній керівник театру Андрій Мацяк.

Ярослав Кіргач натомість стверджує, що контракту не підписали лише із ним ‒ єдиним з усіх акторів ‒ через його профспілкову діяльність.

«Я відстоював інтереси працівників наших і зокрема як член комісії з укладання колективної угоди. Бо я вказував на недоліки нашого керівництва, зокрема, перепрошую за таке слово, дерибан коштів. Щодо мого професійного росту, то, виявляється, що директор не цікавився навіть моєю професійною діяльністю. Під час дії контракту я зіграв 6 прем’єр, в мене подяки від того ж керівника», ‒ каже Ярослав Кіргач.

На захист Ярослава Кіргача стала більшість творчих працівників. До вимог повернути колегу додалася ще одна: підписати з ними колективну угоду із пунктом, який би прописував умови і порядок таких звільнень.

«Наші вимоги: повернути Ярослава Кіргача назад на роботу. Це перше. І по-друге, аби підписали з нами колективний договір, який захистить наші права. Але дирекція не йде з нами на контакт, міністерство мовчить», ‒ переконує заслужений артист України Юрій Хвостенко.

Актори почали виходити після вистав до глядачів із плакатами і розповідати про ситуацію. За це днями вони отримали догани. Серед них корифеї театру Таїсія Литвиненко, Януш Юхницький, Ярослав Мука.

«Нас шестеро отримали догани: народні, заслужені артисти театру Заньковецької. І до речі, у всіх шістьох, це перша догана в житті», ‒ підтвердив заслужений артист України Олександр Норчук.

Актори переконані, що конфлікт спричинила, з-поміж іншого, і контрактна система, яку запровадили 3 роки тому і яку пропонують театрали допрацювати. За цим законом, директор і художній керівник ‒ одна особа і має право підписувати чи не підписувати контракти з працівниками. Такий закон, вважають артисти, не захищає їх.

«Ситуація, яка трапилася в театрі, є неприємна тим, що це рішення приймається одноосібно і без пояснень, без обґрунтації. Припинення контракту, керівник має право ‒ нема проблем, але чому безправні стали повністю актори? І у тій ситуації нас могла б захистити колективна угода», ‒ каже народний артист України Орест Гарда.

Наразі згоди щодо такого договору у цьому театрі не досягнуто. У листопаді дирекція обіцяє оголосити конкурс і Ярослав Кіргач готується туди подаватися.

«Я думаю, що там будуть й інші претенденти. Це буде конкурс, конкурс буде прозорий, ви зможете прийти і подивитися і скласти свою думку з приводу того, хто гідний є прийти в театр імені Марії Заньковецької», ‒ повідомив директор-художній керівник Андрій Мацяк.

А тим часом акції протесту продовжуються після кожної вистави.Актори львівського театру ім. Заньковецької отримали догани за участь в акціях протесту

Post navigation